Değerli Öğrenciler,

TÜBİTAK tarafından lisans ve lisansüstü öğrencileri için sağlanan farklı burs destek programları ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Lisans Öğrencileri İçin:

2205 – Yurt İçi Lisans Burs Programı,   

Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında ülkemizi temsil ederek dereceye giren ve ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS ) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’de dereceye giren başarılı öğrencileri desteklemektedir.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.


Lisansüstü Öğrenciler İçin:

2211- Yurt İçi Lisansüstü Burs Programı,

Türkiye’de Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimlerde tezli yüksek lisans/lisans sonrası bütünleşik doktora/ tezli yüksek lisans sonrası doktora öğrenimi yapan başarılı öğrencileri desteklemektedir.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

2213- Yurt Dışı Lisansüstü Burs Programı,

Lisans eğitimini Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknolojik Bilimler, Sağlık Bilimleri, Zirai Bilimler ve Veterinerlik alanlarında tamamlamış/tamamlayacak olanlar ve program kapsamında belirlenen araştırma alanlarında yurt dışında doktora eğitimi almayı amaçlayan öğrenciler desteklenmektedir.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.


Yabancı Öğrenciler İçin:

2215- Uluslararası Öğrenciler İçin Lisansüstü Burs Programı,

Türkiye’de tezli yüksek lisans ve/veya doktora yapan veya yapacak olan yetenekli ve üstün başarılı yabancı ülke vatandaşı öğrencilere mali destek sağlayarak bilimsel etkileşimin gelişmesini desteklemek, uluslararası araştırma zincirini geliştirmek amacıyla destek vermektedir.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

2235- En Az Gelişmiş Ülkeler Lisansüstü Burs Programı,

Birleşmiş Milletler Teşkilatı tarafından tanımlanan En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) kategorisinde yer alan ülke vatandaşlarından Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tıbbi Bilimler, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler alanlarında Türkiye’de tezli yüksek lisans ve/veya doktora yapan veya yapacak olan başarılı öğrencilere mali destek sağlamaktadır.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.


Doktora Sonrası Araştırmacılar İçin:

2219 – Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı

Doktorasını tamamlamış ve doktora sonrası araştırma çalışması için yurt dışına gitmeyi isteyen T.C. Vatandaşları için destek sağlanmaktadır.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.